Farba strukturalna - wady i zalety
Pomalowanie ścian farbą strukturalną może być dopełnieniem oryginalnej aranżacji wnętrzarskiej zaprojektowanej przez siebie we własnych mieszkaniu. Jest to materiał, który poza samym kryciem jest w stanie stworzyć wyjątkowe, trójwymiarowe tło dla reszty dekoracji naszych wnętrz.
CZYM JEST
Farba strukturalna charakteryzuje się porowatą fakturą, a pomalowana nią powierzchnia nie jest jednolita. Taki efekt uzyskuje się poprzez połączenie farby i proszku, a gotowe mieszanki są dostępne w sklepach budowlanych. Do tworzenia baz dla farb strukturalnych wykorzystuje się najczęściej farby lateksowe, ceramiczne czy akrylowe emulsje, które rozcieńczają się w wodzie.
Faktura farb strukturalnych może się od siebie różnić, zależy to od wybranych składników. Najbardziej popularne są te imitujące plażowy piasek, kamień czy cegłę. Inne mogą przypominać fakturą runo baranka albo stary pergamin.
ZALETY
Główną zaletą tych produktów jest możliwość samodzielnego stworzenia pięknych i ciekawych aranżacji ponieważ ich położenie nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności. Farby te także po wyschnięciu nadają się do wycierania mokrą ściereczką, można je szorować i zmywać. Nie ulegają łatwo uszkodzeniom mechanicznym i nie chłoną wilgoci. Są także paroprzepuszczalne, co może mieć duże znaczenie w przypadku malowania nimi ścian w pomieszczeniach narażonych na nagromadzenie dużego stężenia wilgoci np. w łazience czy w kuchni. Farby strukturalne można ponadto kłaść na nierównych powierzchniach i nie wymagają przeprowadzania żadnych prac przygotowawczych.
WADY
Główną wadą jest trudność przy planowaniu zmiany dekoracji wnętrzarskiej ponieważ pozbycie się ze ścian farby strukturalnej wymaga szlifowania. Cena takich farb także nie należy do niskich. Wpływa na nią ich popularność, ale i technologia wytwarzania. Użytkownicy, którzy mieli do czynienia z farbami strukturalnymi, czasem skarżą się na zbytnie osiadanie kurzu na ścianach.
Dzięki właściwościom paroprzepuszczalnym, ale i odporności na wilgoć farby takie świetnie spisują się w pomieszczeniach narażonych na jej duże stężenie. Będą to więc łazienki, kuchnie, ale i korytarze, przedpokoje. Poprzez możliwość podkreślenia nimi ogólnego wystroju pomieszczeń mieszkalnych równie dobrze sprawdzą się w salonach lub na ścianie jadalni czy przykładowo w sypialni, gdzie pomogą podkreślić charakter i dopełnią sumy dekoracji wykorzystanych na danej powierzchni. Jeśli chodzi o style, do których pasują, to na pewno będą charakterystycznym dodatkiem do aranżacji w stylach klasycznych, ale i bardziej nowoczesnych.