Tkaniny do letniego wnętrza
Letnia aura i wysokie temperatury wymuszają na nas zmianę garderoby na lżejszą wykonaną ze zwiewnych i cienkich tkanin. Takich zmian możemy dokonać również w naszych wnętrzach aby nadać im odrobinę letniego charakteru. Możemy tego dokonać wykorzystując w tym celu lekkie tkaniny, które posłużą nam jako pledy, narzuty, obrusy i ozdobne poduszki. Poniżej kilka wskazówek czym kierować się przy ich wyborze:
1. Bez względu na to, w jakim stylu urządziliśmy nasz salon, pamiętajmy o tym, aby letnie materiały były przyjemne dla ciała, a co najważniejsze - przepuszczały powietrze. Najlepiej sprawdzi się tutaj len, bawełna lub jedwab. Unikajmy tkanin ze sztucznymi, poliestrowymi dodatkami.
2. Kolor to ważny czynnik przy wyborze letnich tkanin. Uzależnijmy go od swoich własnych upodobań i stylu wnętrza. Wybierajmy jednak jasne barwy, które nadadzą wnętrzu lekkości. Ponadto jasne kolory nie przyciągają tak bardzo promieni słonecznych jak ciemne, dzięki temu pomieszczenia nie będą się tak bardzo nagrzewać.
LEN
To tkanina przewiewna, która zapewnia poczucie chłodu tak potrzebnego letnią porą. Na chłodniejsze wieczory lniany pled będzie jak znalazł. Można go wprowadzić do wnętrz również w postaci cienkich zasłon koniecznie w odcieniach ziemi: jasnych beżow, czy złamanej bieli. Lniane tkaniny dobrze połączą się z wnętrzem w stylu boho lub skandynawskim. Ponadto len ma właściwości antyalergiczne oraz antybakteryjne, dlatego nie tylko cieszy oko, ale jest też najlepszym przyjacielem naszej skóry zmęczonej kąpielami słonecznymi
MARYNARSKIE PASKI
To najbardziej letni wzór kojarzący się z wodą, żeglarstwem i morską bryzą. Ten marynarski motyw ożywi nasze wnętrze i doda mu letniego wyglądu. Możemy zdecydować się na pasy w różnych odcieniach niebieskiego - od delikatnego błękitu po ciemne granaty. Również szerokość pasów jest dowolna. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Marynistyczny print będzie wyglądał ciekawie w formie pościeli, obrusów czy zasłonek.
KRATKA VICHY
Kratka Vichy nazywana także stołówkową to popularny wzór z lat 60 i kojarzy się głównie z tekstyliami kuchennymi, aktualnie jednak wzór ten możemy spotkać nie tylko na ubraniach (sukienki, koszule), ale i w salonowych wnętrzach. Najczęściej występuje w barwach błękitu, czerwieni, czerni albo żółci, połączonych z bielą. Również rozmiary kratki mogą być różne. Jako element dekoracyjny we wnętrzach możemy go spotkać na obrusach, ceratach i serwetach i dominuje raczej w stylu rustykalnym.