![Welur we wnętrzach](/userdata/public/news/images/59.jpg)
Welur we wnętrzach
Welur – z jednej strony połyskujący i królewski, z drugiej miękki i otulający. Nic dziwnego, że od kilku sezonów welurowe tkaniny to prawdziwy hit, zarówno jeśli chodzi o tapicerki meblowe, jak i o dodatki. Prezentują się elegancko i luksusowo, ale jednocześnie wprowadzają do wnętrza poczucie komfortu i przytulności.
Sofa: https://galeriakomfortu.pl/Sofa/sofa_pallas_w_stylu_vintage
Welur – co to za tkanina?
Welur to materiał z grupy tkanin pluszowych, wyposażony w tzw. okrywę runową. W porównaniu do aksamitu jest dość cienki i elastyczny, ale mniej połyskujący. W dotyku jest miękki i delikatny, wyposażony w charakterystyczny meszek oraz cechę zmiany odcienia pod wpływem dotyku. Miękka, lśniąca i wykonywana z kosztownych włókien tkanina, szybko stała się symbolem luksusu i elegancji. Znajdowała zastosowanie w aranżacji wnętrz np. jako tkanina obiciowa czy materiał na zasłony. Z weluru szyto też oczywiście wytworne stroje dla arystokracji i władców, a także szaty liturgiczne.
Sofa: https://galeriakomfortu.pl/Sofa/angela-klasyczna-sofa-w-stylu-chesterfield
Welur, aksamit i welwet – czym się różnią?
Choć aksamit, welur i welwet należą do grupy tkanin pluszowych i są do siebie bardzo podobne, to używanie ich nazw wymiennie jest błędem. Te trzy materiały różnią się bowiem rodzajem włókien, z których są wykonywane, grubością i elastycznością materiału, a także sposobem uzyskania charakterystycznego meszku i jego długością.
Welur a aksamit
Aksamit to dość gruby i sztywny materiał bawełniany. Jego włoki maja maksymlanie długość 3 mm. Powtaje poprze wprowadzenie miedzy nitki osnowy i wątku dodatkowych nitek runowych - jedwabnych, bawełnianych, wełnianych lub polietrowych. Meble zazwyczaj tapicerowane są ytrzymałym aksamitem z runem wełnianym lub bawełnianym.
Welur a welwet
Welwet cechuje się meszkiem o dość długich włoskach, mierzących ponad 3 mm. Tkanina może składać się z włókien bawełnianych lub bawełniano-jedwabnych. Powstaje w wyniku rozcięcia nitek osnowy wyciągniętych ponad wątek. Choć welwet połyskuje podobnie jak welur i aksamit, jest od nich zdecydowanie grubszy i sztywniejszy.
Fotel: https://galeriakomfortu.pl/Fotele/evita-pikowany-fotel-w-ksztalcie-kwadratu
Welurowe dodatki we wnętrzach
Oprócz weluru tapicerskiego, którym obija się meble, częstym dodatkiem w wyposażeniu wnętrz są również welurowe zasłony. Ze względu na swój wyrazisty charakter pasują do wyrafinowanych aranżacji w stylu glamour, art déco lub eleganckiej odsłony stylu klasycznego. Zasłony welurowe najlepiej sprawdzą się w dużych wnętrzach, które trzeba ochronić przed intensywnym działaniem promieni słonecznych. Taka tkanina powinna być więc dobrej jakości, na tyle gruba, by nie przepuszczała światła, ale na tyle elastyczna, by ładnie się układała.
Od długiego czasu popularnością cieszą się welurowe poduszki. Modne niegdyś gładkie poszewki zastąpiły powłoczki wzorzyste, nierzadko inspirowane dziełami sztuki oraz modele ozdobione frędzelkami lub pikowaniem. Przy dobieraniu poduszek z weluru warto kierować się nie tylko wzorami, ale również kształtem. Aranżację na kanapie warto stworzyć nie tylko z poduszek kwadratowych i prostokątnych, ale również z okrągłych i z podłużnych wałków.
W sypialni oprócz poduszek sprawdzą się też welurowe narzuty i dekoracyjne zagłówki. Ciekawą propozycją są również pokryte welurem abażury lamp, ramki na zdjęcia i niewielkie rzeźby.
Łóżko z pojemnikiem: https://galeriakomfortu.pl/Lozka-tapicerowane-z-pojemnikiem/lozko-z-pojemnikiem-z-zaglowkiem-w-stylu-gotyckim-gotico